Kicker 08S12L74
Customer reviews Kicker 08S12L74 Solo-Baric L7 12-Inch 300mm 4-Ohm DVC Subwoofer. This Subwoofer comes with a distinctive cast-aluminum basket with spring-loaded terminals wraps around and protects these specialized inner workings, with the Solo-Baric crest branded Kicker 08S12L74 into the back plate. One-piece, injection-molded cone with full-coverage back bracing 750 Watts RMS (1500 Watts peak) power handling with 4-ohm impedance ... Learn more »
Kicker 08S12L74 Review: Kicker 08S12L74 Solo-Baric L7 12-Inch 300mm 4-Ohm DVC Subwoofer. This is the second pair of Solo Baric Square subs that I've owned, my first being older L5s w/ a 1,000w Xplod amp. This time I went ahead a bought the higher model L7, still in a 12" setup. I have them wired down to 1 Ohm on a brand new 1500w Crunch amp in a dual slot box w/4ga wiring. These subs hit much harder and clearer than any pair of subs that I have ever heard(Almost as loud as my buddy's 6-12" CVR bandpass setup w/ two 1500w ... Read more »